1.
Język to znacznie więcej niż tylko połączenie słów i gramatyki; ważne jest, aby uczyć się słów i ich form w szerszym kontekście, a nie tylko wkuwać słowa i zasady gramatyczne. Skup się na wyrażeniach i kolokacjach – kombinacjach słów, które często występują razem. Zanurz się też w żywym języku na tyle, na ile jesteś w stanie, oglądając programy telewizyjne i filmy (na YouTube, TikToku), słuchając podcastów czy czytając różne teksty.
2.
Słuchaj i powtarzaj to, co usłyszysz w radiu, podcastach, serialach i filmach, aby nauczyć się dobrej wymowy. Zamień się w papugę, naśladując precyzyjną wymowę dźwięków, a także rytm i intonację. Warto zacząć nawet od zanucenia melodii i rytmu. Później możesz zacząć kopiować częste, ważne, a nawet zabawne zwroty.
3.
Większości ludziom nauka przychodzi łatwiej w towarzystwie. Używaj języka z innymi osobami – rozmawiaj z nimi, w prawdziwym życiu lub online, lub wchodź w interakcje w jakikolwiek inny sposób.
Nauka języka powinna być zabawą i przyjemnym doświadczeniem. Stając twarzą w twarz ze scenariuszami napisanymi przez życie, na przykład grając w grę, jedząc posiłek czy idąc do muzeum z innymi użytkownikami języka, możesz szybciej wychwycić bardziej istotne i interesujące słówka i zwroty.
Znajdź osoby, które są rodzimymi użytkownikami tego języka lub tak jak Ty chcą poćwiczyć. Internet nie zna granic – możesz znaleźć nowych znajomych z całego świata, a wysyłanie wiadomości zarówno pisemnych, głosowych, jak i wideo, łączy.
Inni mogą również udzielić Ci cennych informacji zwrotnych i zmotywować do dalszej pracy. Ty i twoi znajomi możecie nie tylko motywować się wzajemnie do nauki, ale także stać się dobrymi przyjaciółmi!
4.
Nasze zmysły wpływają na to, jak zapamiętujemy pewne rzeczy, wpływając na tworzenie połączeń i skojarzeń w naszych mózgach. Dlatego podczas nauki staraj się angażować jak najwięcej zmysłów jak to tylko możliwe. Zobrazuj to, używaj smaku, zapachu, poruszaj ciałem, śpiewaj, tańcz czy rysuj. Co powiesz na przykład na gotowanie i towarzystwo znajomych chętnych do nauki języka i śpiewania?
5.
Język jest częścią kultury, a kultura jest częścią języka. Możesz poznać kulturę języka poprzez seriale, filmy, piosenki, literaturę, komiksy, jedzenie, teatr, stare tradycje i nowe trendy w Internecie. Ponadto, aby uczynić naukę o wiele ciekawszą, czytaj teksty, które naprawdę Cię interesują. Wiedza, którą już posiadasz na dany temat okaże się pomocna, a to, że są to tematy, o których chciałbyś mówić i pisać, bardzo przydatne.
6.
Jeśli chcesz osiągnąć dobre wyniki w nauce to pamiętaj, że wymaga to czasu. Lepiej codziennie uczyć się czegoś kawałek po kawałku. Poświęcenie 10-15 minut na naukę każdego dnia daje lepsze efekty, niż uczenie się przez 2 godziny tylko raz w tygodniu. Kiedy jesteś w poczekalni u dentysty, korzystasz z transportu publicznego lub czekasz, aż zagotuje się woda na herbatę, wykorzystaj czas, który masz do dyspozycji, wypełniając go językiem, którego się uczysz. W przypadku dłuższych sesji wybierz porę dnia, w której możesz się lepiej skoncentrować – niezależnie od tego, czy jest to wcześnie rano, po obiedzie czy w środku nocy.
7.
Aby zaplanować swój progres w nauce, wyznacz sobie realistyczne cele zarówno krótkoterminowe jak i długoterminowe, i postaraj się, aby były one jak najbardziej konkretne (opis i portfolio Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego mogą być pomocne w ich ustaleniu). Zaplanuj zadania na każdy dzień i zarezerwuj czas, który chcesz poświęcić na różne działania, aby osiągnąć swoje cele. Zwykle dobrze jest zaplanować różnorodne zajęcia, aby to wszystko urozmaicić. Dzięki temu możesz pracować nad swoimi umiejętnościami z zakresu słuchania, czytania, wymowy, pisania i mówienia. Ponieważ częste powtarzanie ma kluczowe znaczenie dla uczenia się, zaplanuj fajne i przyjemne sposoby na powtórkę tego, czego nauczyłeś się wcześniej. A co najważniejsze, po prostu baw się dobrze! Lepiej zapamiętujemy nowe rzeczy, kiedy dobrze się bawimy.
9.
Używaj innych języków jako pomocy w nauce. Kiedy uczymy się nowego języka, możemy zaobserwować w nim wiele podobieństw do naszego języka ojczystego jak i innych języków, które poznaliśmy. Warto wykorzystać te podobieństwa. Ważne jest również, aby być świadomym różnic, czy to w wymowie, gramatyce, słownictwie, czy nawet w mowie ciała. Języki kategoryzują otaczający nas świat na różne sposoby, a nauka języka daje ci możliwość odkrywania otaczającego cię świata na nowo.
10.
Rozruszaj Twoją naukę języka. Aktywność fizyczna stymuluje nasze mózgi, zwłaszcza podczas spacerów, pływania itp. Nie siedź więc tylko przy biurku podczas nauki. Idź na spacer z kolegą, który również uczy się tego samego języka bądź mówi w tym języku. Kiedy spacerujesz lub podróżujesz sam, słuchaj podcastów, śpiewaj piosenki w danym języku, rozmawiaj ze sobą, powtarzaj zdania z fiszkami czy próbuj nazwać wszystko, co widzisz na swojej drodze. A to jedynie tylko kilka rzeczy, które możesz zrobić. Poza tym, nie trzeba dodawać, że miły spacer poprawia także nastrój i zdrowie!