Oratastic

10 valodu apguves padomi

Oratastic▸ 10 valodu apguves padomi

10 valodu apguves padomi

1.

autentiska valoda

Valoda ir daudz kas vairāk par vārdu un gramatikas kombināciju: ir svarīgi apgūt vārdus un to formas kontekstā, nevis vienkārši iekalt no galvas vārdiņu sarakstus un gramatikas likumus. Koncentrējies uz frāzēm un vārdkopām – vārdu kombinācijām, ko bieži lieto kopā. Tāpat, cik vien vari, iepazīsties ar autentisko valodu, piemēram, skatoties TV programmas vai video (YouTube, TikTok), klausoties raidierakstus un lasot dažādu žanru tekstus.

2.

Centies būt papagailis

Lai trenētu izrunu, klausies un atkārto, ko dzirdi radio, raidierakstos, seriālos un filmās. Centies būt papagailis, kas kopē precīzu skaņu izrunu, kā arī ritmu un intonāciju. Sākumā pat ieteicams dungot melodiju un ritmu. Pēcāk vari sākt kopēt biežāk lietotās, svarīgākās vai pat smieklīgākās frāzes.

3.

Sociālais konteksts

Vairums cilvēku labāk mācās sociālā kontekstā. Sazinies ar citiem cilvēkiem – runā ar viņiem klātienē vai tiešsaistē. Komunicē ar cilvēkiem, kuriem valoda ir dzimtā, vai ar tiem, kuri tāpat kā tu vēlas praktizēties. Internets piedāvā neizsmeļamas iespējas – tu vari iepazīties ar cilvēkiem no visas pasaules. Nokļūstot reālās dzīves situācijās, piemēram, spēlējot spēles, ieturot maltīti vai ejot uz muzeju kopā ar valodas lietotājiem, vari apgūt svarīgākās un interesantākās lietas ātrāk.

Tāpat citi cilvēki var sniegt vērtīgu atgriezenisko saiti un motivēt. Un mācību biedri var kļūt par labiem draugiem!

4.

Stimulē maņas

Mūsu maņas caur saikņu un asociāciju veidošanu smadzenēs ietekmē to, kā mēs atceramies noteiktas lietas. Tātad, kad mācies, mēģini stimulēt pēc iespējas vairāk maņu. Iekļauj procesā vizuālus elementus, izmanto garšu, ožu, tausti un kustini ķermeni. Kā būtu ar ēst gatavošanu – kopā ar mācību biedriem vari pagatavot superīgas vakariņas! Vai mēģiniet raksturot smaržas un asociācijas, kas ar tām saistās? Kā būtu sevi iezīmēt, iedziedāt vai iedejot jaunajā valodā?

5.

Kultūra ir daļa no valodas

Valoda ir daļa no kultūras, un kultūra ir daļa no valodas. Tu vari iepazīt valodas kultūru caur seriāliem, filmām, dziesmām, literatūru, komiksiem, ēdienu, teātri, senām tradīcijām un jauniem interneta trendiem, ko piekopj tās valodas lietotāji, kuru vēlies apgūt. Tāpat, lai padarītu mācīšanos interesantāku, lasi tekstus par tēmām, kas tevi patiešām interesē. Tie var palīdzēt arī tāpēc, ka tu jau pārzini tēmu. Turklāt tas ir arī noderīgi, jo tās ir tēmas, par kurām vēlies runāt vai rakstīt citiem.

6.

Mācīšanās prasa laiku

Lai sasniegtu labus rezultātus, atceries, ka mācīšanās prasa laiku. Labāk mācīties mazliet katru dienu. Veltīt mācībām 10-15 minūtes dienā ir labāk nekā pavadīt pie materiāliem divas stundas reizi nedēļā. Kamēr sēdi rindā pie zobārsta, brauc sabiedriskajā transportā vai vāri ūdeni tējai, izmanto laiku lietderīgi, apgūstot svešvalodu. Ilgākām nodarbībām izvēlies tādu laiku dienā, kad vari koncentrēties labāk, – nav svarīgi, vai tas būtu no rīta, pēc pusdienām vai nakts vidū.

7.

Mācību procesa plānošana

Plānojot valodas apguves procesu, izvirzi reālistiskus un pēc iespējas konkrētākus īstermiņa un ilgtermiņa mērķus (lai to izdarītu, par palīgu var kalpot Eiropas Kopīgās pamatnostādnes valodu apguvei (Common European Framework of Languages)). Katrai dienai izvirzi uzdevumu un ieplāno laiku aktivitātēm, ko vēlies darīt, lai sasniegtu savus mērķus. Laba doma ir variēt aktivitātes jautrībai. Apgūsti klausīšanās, lasīšanas, izrunas, rakstīšanas un runāšanas prasmes.

Atkārtošana mācību procesā ir ļoti nozīmīga: izdomā aizraujošus veidus, kā atkārtot iepriekš apgūto. Un vissvarīgākais! Nepārpūlies plānojot, galvenais ir uzturēt prieku! Mēs daudz labāk atceramies jaunas lietas, ja labi pavadām laiku.

8.

Happy Mistakes

Kļūdas ir tavi draugi, kas palīdz uzlabot valodas prasmes, un tās ir būtiska mācību procesa sastāvdaļa. Ļauj sev kļūdīties! Kad atklāj kļūdu, tas nozīmē, ka esi par soli tuvāk savam mērķim. Kļūdas var būt pat izcils jautrības avots. Nevainojama valoda, bez šaubām, ir valodu apguves mērķis, bet neaizmirsti, ka valoda ir dzīva tās lietojumā!

9.

Valodas kā palīgs

Izmanto citas valodas kā palīgus. Kad mācāmies jaunu valodu, pamanām daudz līdzību ar dzimto vai citām mums zināmām valodām, ko varam pārnest uz jauno valodu. Ir svarīgi zināt arī atšķirības, protams, vai tās būtu izrunā, gramatikā, vārdu krājumā vai pat ķermeņa valodā. Valoda “sakārto” pasauli mums apkārt dažādos veidos, un jaunas valodas apguve sniedz tev iespēju ieraudzīt pasauli jaunā skatījumā.

10.

Mācies valodu kustībā

Mācies valodu kustībā. Cilvēka smadzenes tiek stimulētas, kamēr cilvēks ir kustībā, īpaši staigājot, peldot u. tml. Tāpēc mācoties centies nesēdēt pie galda. Tāpat noderīga ir kustēšanās bez ķermeņa kustināšanas – arī vides maiņa atmodina maņas. Dodies pastaigā kopā ar mācību biedru vai kādu, kas runā mērķa valodā. Kad pārvietojies vai ceļo vienatnē, klausies raidierakstus, dziedi līdzi dziesmām, runā ar sevi, atkārto frāzes, izmantojot …., centies nosaukt visu, ko redzi savā ceļā, un tulko zīmes, un tie ir tikai daži piemēri. Lieki teikt, ka jauka pastaiga uzlabo arī noskaņojumu un veselību!